Skip to content

Obrasci

Ostvarivanje prava na smještaj u ustanove socijalne zaštite djece/ odraslih osoba ima za cilj da djeci/odraslim osobama obezbijediti zadovoljavanje socijalnih i drugih potreba, ukoliko te potrebe ne mogu ostvariti u biološkoj, hraniteljskoj ili drugoj porodici.


Licima sa invaliditetom I grupe sa 100% tjelesnog oštećenja i licima sa invaliditetom II grupe sa 90% tjelesnog oštećenja, omogućiti ostvarivanje prava na ličnu invalidninu, dodatak za njegu i pomoć od strane drugog lica i ortopedski dodatak.


Ostvarivanje prava na novčanu naknadu za pomoć i njegu od strane druge osobe licima starijim od 65. godina, kojima je zbog trajnih promjena u zdravstvenom stanju prijeko potrebna pomoć i njega od strane druge osobe za zadovoljavanje njihovih osnovnih životnih potreba. Ovim postupkom se obezbjeđuje sredstava kojima finansiraju troškove angažovanja druge osobe.


Obezbijediti novčana sredstva osobama ometenim u psihičkom i fizičkom razvoju, koje su osposobljenje za rad , a koje čekaju na zaposlenje.


Ostvarivanje prava na pristup infomacijam pod kontrolom javnog organa.


Ostvarivanje prava na smještaj u drugu porodicu djece/odraslih osoba ima za cilj da djeci/odraslim osobama obezbijedi zadovoljavanje socijalnih i drugih potreba u drugoj porodici ukoliko te potrebe ne mogu ostvariti u biološkoj porodici.


Ostvarivanje prava na materijalnu pomoć licima nesposobnim za rad, bez sredstava za život i srodnika koji su po Zakonu obavezni na izdržavanje.


Ostvarivanje ličnih prava građana i regostrovanja samostalne djelatnosti.


Djeca koja ne ostvaruju pravo na dječiji dodatak prema Federalnim propisima, mogu ostvariti pravo na izuzetnu materijalnu pomoć za djecu preko Kantonalnih propisa pod uvjetima propisanim Zakonom o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodica sa djecom BPK-a Goražde.


Osigurati licima koja nisu u mogućnosti samostalno donositi odluke i brinuti se o sebi i svojim životnim potrebama, lice koje će donositi te odluke u njihovom najboljem interesu.



Obezbjediti u postupku posredovanja otklanjanje uzroka koji su doveli do poremećaja bračnih odnosa. Ukoliko su bračni odnosi teško i trajno poremećeni, a eliminacija uzroka i mirenje bračnih partnera je nemoguća, obezbjediti u postupku posredovanja predpostavke za postizanje sporazuma o povjeri, izdržavanju i održavanju ličnih odnosa djeteta i roditelja kome dijete nije povjereno nakon razvoda braka.


Žena – majka koja je u radnom odnosu može ostvariti pravo na novčanu naknadu za vrijeme porođaja, odnosno porodiljskog odsustva u trajanju od jedne godine pod uslovima propisanim zakonima.


Žena – majka koja nije u radnom odnosu može ostvariti pravo na novčanu naknadu za vrijeme porođaja u trajanju od jedne godine pod uslovima propisanim zakonima.


Porodice sa troje i više djece imaju pravo na novčanu naknadu, a pod uslovima propisanim kantonalnim zakonom.


Žena – majka ima pravo na pomoć u prehrani nakon porođaja, a pod uslovima propisanim kantonalnim zakonom.


Porodice imaju pravo na jednokratnu pomoć u opremi djeteta, a pod uslovima propisanim kantonalnim zakonom.


Zahtjev za ostvarivanje prava na dječiji dodatak prema Federalnim propisima.


Zahtjev za priznavanje statusa i ostvarivanje prava civilnih žrtava rata i uputstvo.


Zahtjev za obnovu dokumentacije po ostvarenom pravu na naknadu na treće, četvrto i peto dijete.


Zahtjev ocjenu sposobnosti, razvrstavanje djece i omladine ometene u psiho – fizičkom razvoju, kako bi im se pomoglo u prevazilaženju svakodnevnih izazova u primarnom i sekundarnom okruženju, odnosno u porodici, društvu i školi.